A pályázatról

 

 

A pályázati kiírásban foglaltak szerint a támogatás alapvető célja, hogy biztosítsa a minőségi nevelés körülményeit, valamint a hátrányos helyzetű, illetve sajátos nevelési igényű gyermekek foglalkoztatását, nevelését is felvállaló intézményekben elősegítse a hatékony szakmai munkához szükséges feltételeket, mindezt modern és esztétikus környezetben.

 

A korszerűsítésre régóta szükség volt az érintett épületek esetében. A kisebb karbantartási munkákat az éves költségvetés terhére valamennyi tagóvodában folyamatosan elvégezte az Önkormányzat, azonban a nehéz gazdasági helyzetre való tekintettel világossá vált, hogy a nagyobb fejlesztések csak pályázati segítséggel valósulhatnak meg.

 

Az Észak-alföldi Operatív Program keretében, 2010 elején meghirdetett pályázatra összesen 1,2 milliárd forintot irányzott elő a Nevelési intézmények fejlesztése című pályázati kiírás – ezen az összegen jelen konstrukció keretén belül országszerte 33 nyertes pályázó osztozik.

 

A pályázat feltételei ideálisnak bizonyultak, így a pályázatot 2010 novemberében nyújtották be, amely 2011 áprilisában kapott pozitív elbírálást. A Támogatási Szerződés megkötésére 2011 júniusában került sor, a sikeres és eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatását követően augusztusban pedig megkezdődhettek a kivitelezési munkálatok.

 

Mindannyiunk közös érdeke, hogy a gyermekek kiegyensúlyozott, tiszta és egészséges környezetben élhessék napjaikat; mivel idejük nagy részét ezekben a közösségekben töltik, rendkívül fontos, hogy az őket körülvevő légkör elősegítse az egészséges szellemi és lelki fejlődést. A fejlesztések legfőbb haszonélvezői tehát maguk az óvodások, de természetesen nem elhanyagolható szempont a szülők és az óvodákban dolgozók elégedettsége sem.

 

Az esztétikus és modern környezet kialakításán túl a fejlesztés egyéb pozitív következményekkel is jár; a felújítás gazdaságossági és környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve zajlik. A beruházás bővítést nem tartalmaz, a cél a meglévő feladatellátási helyek minőségének javítása.

 

A projekt várható eredményei közül ki kell emelni az energiatakarékos üzemelés megteremtését, amely magában foglalja a nyílászárók cseréjét, a fűtés korszerűsítését, és az épületek megfelelő szigetelését. Ezen feladatok elvégzése lehetővé teszi a gazdaságosabb működést, mindezt úgy, hogy a fenntartható fejlődés és a környezettudatos magatartás elveit szem előtt tartva, környezetkímélő megoldásokat alkalmazva valósul meg.

 

Mindkét érintett tagintézményben sor kerül mozgássérülteket segítő rámpa kialakítására, valamint a Jókai úti tagóvodában látás- és hallássérült gyermekek elhelyezésére is lehetőség lesz.

 

 

A beruházás összes költsége közel 130 millió forint, melyből a Karcag Városi Önkormányzat 10% önrészt fedez, a fennmaradó több mint 115 millió forintot az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Köztársaság költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.